AKAR: ÖNLEM ALMAK İÇİN CANIMIZ MI YANMALI?

Akar: Önlem almak için canımız mı yanmalı?

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar ülke ve kent sorunlarını mecliste dile getirmeye devam ediyor

Önceki haftalarda meydana gelen rafineri ve kükürt deposundaki yangınlar sonrası konuya kayıtsız kalmayan Akar, gerekli önlemlerin alınması için meclisin Araştırma Komisyonu kurması gerektiğini belirterek, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için de kanun teklifi verdi.

 

İKİ TEKLİF BİRDEN

Kocaeli’de Gebze, Körfez gibi büyük sanayinin yoğun olduğu yerlerde sanayi yangınlarını söndürmeye yönelik itfaiye teşkilatının bulunmamasının hayati bir eksiklik olduğunu belirten Akar, Türkiye’nin en büyük ve en önemli petro-kimya tesisinin bulunduğu bir sanayi kentinde böyle bir riski göz ardı etmemek ve gerekli önlemleri biran önce almak gerektiğinin altını çizdi.

Geçmiş süreçte meydana gelen sanayi yangınlarını da anımsatan Akar, Türkiye’deki kimya, otomotiv, metalürji ve boya sektörünün yaklaşık üçte birinin deprem kuşağı üzerinde bulunan Kocaeli’de olduğunu belirterek, bu bölgede gereken tedbirlerin alınması ve gerekli çalışmaların yapılması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi ve araştırma önergesi verdi.


DEPREMDE YAŞANANLARDAN DERS ALMALIYIZ

Akar önergesinde, 1999’da yaşanan depremi anımsatarak, TÜPRAŞ’ta çıkan yangının bir hafta boyunca kontrol altına alınamadığını, yine Gebze ilçesindeki Tever Sunta Fabrikası’nda çıkan yangının, havadan ve karadan müdahaleye rağmen günlerce devam ettiğini ve 2012 yılında DHL Lojistik fabrikasında çıkan yangının günler sonra kontrol altına alındığını söyledi. Bir an önce gereken önlem ve tedbirlerin alınması gerektiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Akar, “Canımız yanmadan, acılar yaşanmadan, çalışmalar yapılmalı” dedi.

Meclise verdiği tekliflerde bir araştırma komisyonunun kurulması gerektiğinin önemine değinen Akar, vermiş olduğu kanun teklifiyle de; OSB’lerde 9.6.1958 tarihli ve 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun ek 9 uncu maddesi ve diğer ilgili mevzuata uygun olarak, kimyasal madde üreten- dağıtan-stoklayan, yanıcı-patlayıcı hammaddeyi bünyesinde barındıran birden fazla OSB’nin yerleşik olduğu illerde, bünyesinde yangın söndürme uçağı ve helikopter bulundurabilecek yeterliliğe sahip özel teçhizat kapasiteli İtfaiye Teşkilatı OSB’lerin ortak katılımı ile kurulması gerektiğini belirtti.

3864 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER