AKP'DE GENÇ KORKUSU

AKP'de genç korkusu

İktidar partisi AKP’yi genç korkusu sardı. 18-25 yaş arası gençlerin partiyi tercih etmemesinden yakınan AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Teşkilat Akademisi’nde konuştu. Yılmaz, “AKP ile gençlik arasında bir mesafe ortaya çıkmaya başladı. Vebali ağır olur” dedi

AKP'de 2 Nisan'da başlayan teşkilat akademisi eğitim programları bugün Derbent Otel'de yapılan oturumla sona erdi. Son derste İzmit ve Gebze teşkilatlarına eğitim verildi. Programa katılan; AKP milletvekili Sami Çakır ‘ekonomi’, milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ‘hükümet icraatları’, Sakarya milletvekili Ali İhsan Yavuz ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise ‘teşkilatçılık’ konulu ders verdi. Programa ayrıca; il başkanı Şemsettin Ceyhan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, İzmit Belediye Başkan vekili İbrahim Bulut, İzmit ilçe başkanı Ali Korkmaz, İzmit ilçe kadın kolları başkanı Aysel Demirtaş ve partililer de katıldı.

 

KOCAELİ’YE YAKIŞIR EĞİTİM

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, teşkilat eğitimin açılış konuşmasını yaparak, şunları söyledi: “Bu hafta İzmit ve Gebze ilçelerimizin eğitimini tamamlayacağız. Şu ana kadar 4 haftada toplamda bin 750 teşkilat mensubumuz eğitim aldı. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Kocaeli'ye yakışır bir eğitimi tamamladık. Ramazan'a kadar bitirmeyi planladığımız eğitimleri bitirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

CUMHURBAŞKANINI AĞIRLAYACAĞIZ

Sayın cumhurbaşkanımız 13 Mayıs Cuma günü açılış bayramı için Kocaeli’ye gelecek. Bu kent hem Cumhurbaşkanımızı hem başbakanımızı daha önce ağırladı. Kocaeli teşkilatlarının tüm heyecanını, coşkusunu yeniden cumhurbaşkanımıza ileteceğinden, üzerine düşeni yapacağına en ufak bir şüphem yok. Kocaeli teşkilatlarının bu eğitimden sonra en büyük vazifesi Cumhurbaşkanımızın programına hazırlanmaktır.”

 

ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ...

Ceyhan’ın ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşarak, “Kocaeli’yi bütün teşkilatlar arasında farklı bir konuma oturtan bu eğitimlerdir. İlk eğitimlerimiz başladığında iktidar olacağız, ekonomiyi kurtaracağız, özgürlüklerin önündeki engelleri kaldıracağız, demokrasinin önünde millet egemenliğinin önündeki engelleri kaldıracağız demiştik. Demokrasi tarihimizde hiç bir partiye nasip olmayan bir şekilde 3 Kasım'da iktidar olduk. AKP’de ilk kongresini iktidardayken yaptı. İktidar olduğumuz günden bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürdük.

 

 

HALK HESABINI SORAR

AKP döneminde en büyük sıkıntı  367 saçmalığıydı. Böyle bir tabloda 367'yi toplantı yeter sayısı olarak koyulması hiç bir hukuki mütalaayla açıklanamazdı. Bunu dayatan vesayet odakları bunu böyle istediği ve CHP’de onlarla iş birliği yaptığı için durum Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Türkiye'de o dönemde güçlü başbakanlık yapısı vardı. 367'den sonra bu tablo oluştu. Halk seçtiğine yetki verir, yetki verdiğine de hesap sorar.

 

MİLLETİN GÜVENİ

Siz eğer halkın seçtiği cumhurbaşkanını sembolik bir cumhurbaşkanı olarak görmek isterseniz bu akıl dışıdır. Aslında Türkiye 2007 yılında yapılan referandumla fiilen başkanlık sistemime geçti. Olması gereken sistemin yeniden şekillendirilmesiydi. Vesayet odakları AKP'nin 2011 yılındaki başarısından sonra da Gezi olaylarını başlattılar. Milletimizin feraseti ise durumu boşa çıkardı. Gezi olayları da boşa çıkartılınca paralel yapı üzerinden hükümete saldırmayı düşündüler fakat milletin güveni bunu da boşa çıkardı.”

 

AKP’DE DARBE OLMADI

Bakan Işık partisinin gündemini de şu sözlerle değerlendirdi: “Son dönemde AKP'de yaşanan olayları darbe olarak nitelendirenlere söylüyorum. Asıl darbe 367 saçmalığına destek vermektir, halkın seçmesine saygı duymamaktır. Gezi olaylarıdır, paralelin yapmaya çalıştığı ihanettir. AKP'de yaşanan darbe değildir. Başbakanımız koltuğunu devredeceğini açıkladı. Bu gerçekten çok zarif ve nezaketli bir geçiştir. Zarif bir şekilde görevini devredeceğini açıklamıştır.

 

DARBEYİ CHP VURDU

Kendi partileri içerisinde gurup başkan vekilliği koltuğu için birbirine savaş açanlar anlayamaz bu durumu. Ülkenin geleceği için kaygı duymayanların anlayabileceği bir şey değildir. Parlamenter sisteme en büyük darbeyi vuran parti CHP'dir. Madem savunacaktınız 367 saçmalığına ortak olmayacaktınız ve cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilmesini engellemeyecektiniz. Bu izah edilemez.”

 

BAŞKANLIK TEK GÜNDEM OLMALI

Türkiye'nin tek gündeminin başkanlık sistemi olması gerektiğini iddia eden bakan Işık, konuşmasında şunları belirtti: “Türkiye'nin yapması gereken yürümesi mümkün olmayan sistemi. Gündeme alınması gereken konu Başkanlık sistemidir. Meclisimizin en önemli gündemi anayasa değişikliği ve başkanlık sitemi olmalıdır ve denge mekanizmaları belirlenmiş başkanlık sistemine hemen geçilmelidir. Tüm partilere çağrım, gelin ideolojik gözlükleri bir kenara bırakın, bu sistemi beraber tartışalım beraber olgunlaştıralım.

 

HIRSA KAPILMADAN

Bari bu defa Türkiye'nin kişilerden ve isimlerden bağımsız modelini ortaya koyalım. Bu bir dava hareketidir. Bu harekette insanlar fani ülke kalıcıdır, dava kalıcıdır. Bu anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz Tüm dertleri koltuk olanların bunu anlaması mümkün değildir. AKP'de son günlerinde yaşananları okuyamayanların en büyük nedeni budur. Koltuk hırsına kapılmadan yolumuza devam edeceğiz.”

 

EN ÖNEMLİ MESELE  EĞİTİM

‘Hükümet İcraatları’ konulu ders vermek için programa katılan milletvekili Mehmet Akif Yılmaz da bir konuşma yaptı. Yılmaz, şunları dile getirdi: “Eğitim meselesi Türkiye'nin en önemli meselesi. AKP'de iş başına geldiği andan itibaren her zaman en önemli meselesi olarak gördü ve bu sahada çok büyük adımlar attı, eğitimler alanında gençlerimizin geleceğine daha hızlı adım atmaları adına mücadele verdik. Vatan millet sevgisi taşıyan ve bir merhamet nesli olan gençler yetiştirmek en büyük sorumluluğumuz.

 

AKP İÇİN TEHLİKE

Yapılan son araştırmalarda AKP ile gençlik arasında bir mesafe ortaya çıkmaya başladı. 18-25 yaş arası gençler AKP'den uzaklaşmaya başladığı tehlike sinyali olarak önümüzde duruyor. 2023 hedefinden bahsediyorsak, bu hedefe yönelik çalışmalar yapıyorsak buna ulaşmamızı sağlayacak olan bizim gençlerimizdir. 2., 3. parti konumuna düşmüş isek tüm teşkilat mensuplarının üzerinde titizlikle durması gereken bir meseledir. Gençliğimize el uzatmak, ahlaki anlamda onları istediğimiz normlarla donatabilmek bizim elimizde.

 

CUMHURİYET EĞİTİMİNE ELEŞTİRİ

Osmanlı’nın son döneminden itibaren milli bir eğitim felsefesi oluşturmaktan aciz kalmış, Batı’yı takip eden bir iktidar partisi Osmanlı’nın sonrasından günümüze kadar geldi. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte milli bir eğitim oluşturulmaktan aciz kalınmış, batılılaşma modernleşme ve olması gereken bir durum olarak görülmüştür. Hani ’10 milyon genç yarattık yeni baştan’ diyorlardı ya, kendi hayalledikleri gençlik için çalıştılar. Mazisiyle bağı kesilen gençler yetiştirildi. Köy enstitüleriyle ahlaki ve dini değerlerimiz göz ardı edilerek baskılar ve uygulamalarla kendi istediklerini gerçekleştirdiler.

 

ANAYASA TOPYEKUN DEĞİŞEMEZ

Ardından AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz söz alarak şunları söyledi: “Türkiye 2007'den itibaren yeni Anayasa iklimine girdi. 2007'ler de dahil Anayasa'ya dokunanlar yanıyordu. 4 değişmez maddeden bahsetmiyorum. Topyekün değiştirmek zaten mümkün görünmüyor. Önemli hükümleri tartışmak bile sıkıntıydı. MHP'nin de desteğiyle başörtüsü meselesini çözmek üzere bir değişiklik yapıldı. Anayasanın büsbütün değiştirilmesini herkesin kabul etmesi en büyük kazanımdır. Anayasayı tartışabilir olmak en büyük kazanımdır. Dünyanın hiç bir yerinde bizim anayasamıza yüklediğimiz şekilde bir anlam yüklenmiş değildir. Bir egemenlik yetkisi var anayasada, ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir' 1960'a kadar öyleydi ama şu an değil.

 

ÜLKEMİZDE ANAYASA YOK

Bu anayasanın kökünde CHP zihniyeti var. Bu anayasanın bir ruhu var, bu ruhu kimse bilmiyor belli zamanlarda ruh çağırıcıları var, en önemlisi de Anayasa Mahkemesi. Herkes bu anayasaya aykırı olur diyor. Sadece senin bildiğin ve bizim bilmediğimiz o ruhun canına okumak istiyoruz. O ruh, ruhunu teslim etsin diye yeni bir anayasa gerekiyor. Türkiye'de anayasa yok. Anayasa gerçek yerine gelsin diye, egemenlik yetkisini yeniden anayasadan milletin kendisine döndürelim diye, devletleşen CHP zihniyetinden ayıklamak için bir anayasa, devletin milleti değil milletin devleti olsun diye, millet devleti zapturapt altına alsın diye yeni bir anayasa istiyoruz.

 

PARLAMENTERİ DENEDİK, OLMADI

Başkanlık sistemi de önemli. Türkiye’de bir sistem yok o yüzden başkanlık gelmeli. Türkiye parlamenter sistemle yönetiliyor ama böyle bir sisteme parlamenter sistem denmez. Sistem şu an yarı başkanlığa benziyor ama değil, başkanlığa da benziyor ama değil, parlamenter sistem hiç değil o zaman bir sistem şart. Bize göre başkanlık sistemi olacak. Parlamenteri denedik olmuyor. Cumhuriyetin 93. yıldönümü 64. hükümet iş başında. Nereden baksan istikrar üretilmemiş. Muhalefet bu istikrarsız süreçleri görmesine rağmen fikir üretmiyor. Türkiye'de istikrarlı tabloların oluşması için yeni anayasa şart. Federasyon olacak mı diye soranlar Allah’tan korkmuyor.

 

BAŞKANLIKTA TEK RİSK CHP

Üniter yapının korunacağını öngördük daha neyi konuşuyorsun ey muhalefet. Osmanlı'da da üniter yapı vardı. Kafamızın zerresinde federasyon yok. Federasyon kaçınılmaz değildir. Dünyada bir çok başkanlık sistemi var Amerika’ya bakarak neden karar veriyorsunuz? Diktatörlük olacak mı diye soruyorlar. Diktatörlük olsa bugün olurdu  Başkanlık sisteminin tek riski CHP gibi zihniyetlerin, MHP'li Bahçeli'nin ömrünün sonuna kadar başkan seçilememe riskidir. Biz de bunu emniyetle göze alıyor başkanlık sisteminin şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.”

 

YENİ BİR SAYFA

Teşkilat eğitiminin son konuşmacısı ise AKP milletvekili Sami Çakır oldu. Çakır teşkilatlara 'Ekonomi' dersi verdi. AKP'yle birlikte 15 yılda ekonominin de rahatladığını vurgulayan Çakır, “Bir yenilenmeyle karşı karşıyayız. 20 ay başbakanımız Davutoğlu'yla devam ettik. Öyle anlaşılıyor ki bir değişiklik gerekiyordu. Kongremizde yeni bir yol haritası çizeceğiz. Asla farklı bir alana yöneliyoruz diye düşünmeyin. Hareketin yeni bir sayfası olarak değerlendiriyorum” dedi. Çakır’ın konuşması sonrasında slayt sunumu yapıldı, ardından ise birlikte yemek yenilerek program sonlandırıldı.

12653 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 17 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER