GEBZE’DE İNSANLAR GÜLMÜYOR

Gebze’de insanlar gülmüyor

HDP Gebze İlçe Eşbaşkanları Mustafa Altunbaş ile Damla Bağcı, 7 Haziran’dan sonra ülkede bir kaos ortamı yaratıldığını söyledi. İlçe eşbaşkanları Gebze’de ise insanların çalışmaktan gülemediklerini ifade etti

HDP Gebze İlçe Eşbaşkanları Mustafa Altunbaş ve Damla Bağcı, ilçe başkanı seçilmelerinin ardından ilk röportajlarını gazetemize verdi.

HDP Gebze İlçe Eşbaşkanları Mustafa Altunbaş ve Damla Bağcı, HDP’de siyaset yapmanın ne tür zorlukları olduğuyla ilgili olarak, “HDP’de siyaset yapmanın bir zorluğu yok. Çünkü yalan söylemek zorunda kalmadığımız için zor değil” dediler.

7 Haziran seçimlerinden sonra bir kaos ortamının yaratıldığını ifade eden HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Mustafa Altunbaş, “Kaoslar her zaman politikayı düşürür. 1 Kasım seçimine katılımın ne kadar düşük olduğu gördük” dedi.

HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı, HDP’deki ilçe eşbaşkanlığını ile ilgili olarak, “Kadın ilçe eşbaşkanının olması güzel bir durum. Bu keşke diğer tüm siyasi partilerde olsa.” diye belirtti. 

 

Öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. Sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

- Damla Bağcı: 15 Eylül 1995 Ardahan doğumluyum. 15 yıldır ailemle Darıca’da ikamet ediyorum. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Kimya Teknikerliği bölümünden bu sene mezun oldum. Şuan bir işte çalışmıyorum.

Mustafa Altunbaş: Aslen Antepliyim. 2012 yılında evlendikten sonra Gebze’ye taşındım. O süreden beri de Gebze ikamet ediyorum. Serbest meslekle uğraşıyorum.

 

Siyasete ne zaman ve nasıl başladınız?

- Damla Bağcı: Ailem yurtsever olduğu için siyasete bir sempatim vardı. Lise ve dershane dönemlerinde sürekli partiye gidip geliyordum. Daha önce gençlik örgütlenmesinde görev aldım. Bu dönem okulu bitirip gelince arkadaşlar böyle bir öneride bulundular. Bende olabileceğini düşündüm. Bu konularda biraz fedakarlık yapmak gerekiyor.

Mustafa Altunbaş: Bu ülkede yaşayan özellikle de Kürt olan hiçbir insanın siyasete uzak olmadığı aşikar. Gerek çocukluğumuzdaki buhranlı dönemlerde Kürtlere yapılan zulümler, gerek kendi tarihimiz bizi siyasetin içine itmeye yetti. Hiç siyaset bilmeyen bir insan bile Cizre’de Sur’daki katliamdan sonra kendini siyasetin içinde bulabilirdi. Siyasetle tanışmam, Antep’te yerel seçimlerde çalışmakla başladı. Sonra vicdani temelde yaklaştım. Vicdani temelde yaklaşan bir insanın bu harekete sırtını dönmesi beklenemez. Gebze’de siyasete devam ettim. HDP Gebze ilçede farklı görevlerde bulundum. Son olarak ise ilçe eşbaşkanı seçildim.

 

BİZ YALAN SÖYLEMİYORUZ

İlçe eşbaşkanı olma düşünceniz var mıydı?

- Damla Bağcı: Kafamda hiç böyle bir düşünce yoktu. Ben de çok şaşırdım. Biraz ani gelişti.

Mustafa Altunbaş: İlçe eşbaşkanlığını düşünmüyordum.

 

HDP’de siyaset yapmanın ne tür zorluğu var?

- Mustafa Altunbaş: HDP’de siyaset yapmanın bir zorluğu yok. Çünkü yalan söylemek zorunda kalmadığımız için zor değil. Yalan söylemiyoruz. Var olan haksızlıkları dile getiriyoruz. Bunu yaparken de diğer muhalefet partileri veya STK’lar gibi gerekçelere sığdırmak zorunda değiliz. Kendi vicdanımızın peşine gidiyoruz. Bu vicdani temelde yürütülen bir siyaset. Bu dünyada her türlü düşüncenin HDP’de yeri var. Bu nedenle gittiğimiz hiçbir ortamda yalan söylemek zorunda kalmıyoruz. HDP’de siyaset yürütmemiz iktidarın işini zorlaştırıyor.

 

HDP’deki kadın ilçe eşbaşkanlığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Damla Bağcı: Bu olması gereken bir durum. HDP, bütün farklıları kendi içerisinde barındırdığı için kadın değeri de geçmişten beri var. Kadın ilçe eşbaşkanının olması güzel bir durum. Bu keşke diğer tüm siyasi partilerde de olsa. Kadın ilçe eşbaşkanının olması bizim için bir avantaj. Kadına söz hakkının verilmesi herkesin hoşuna gidiyor. Parti çalışması yaparken mahallelerde veya ilçelerde dikkat çekiyor. Kadınlar daha çok ilgi gösteriyor.

 

7 HAZİRAN’DAN SONRA KAOS YARATILDI

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Mustafa Altunbaş: 7 Haziran seçimleri hepimiz açısından güzel bir seçimdi. Beklediğimiz bir başarıydı. Kimse bunu bir tesadüf gibi görmesin. Bu zaten bizim var olan dinamiğimizdi. Bunu çok daha yükseğine de çıkabilecek bir partiyiz. 7 Haziran; Türk halkının kendi renkliliğini, kendi politikasını, kendi refahını görmek için HDP’ye verdiği bir şanstı. O süreç öyle devam etseydi iktidarın yarattığı olaylar olmasaydı, diğer bir seçimde çok daha yüksek bir potansiyele ulaşmış olacaktık. HDP’nin içinde herkes kendinden bir parça bulabiliyor. Herkes o parçaya doğru geliyor. 7 Haziran’da bunun başarısını yakaladık. 1 Kasım’da bizim politikalarımızda ve düşüncelerimizde çok bir şey değişmedi. Hepimiz o renkliliği ve kapsayıcı politikayı savunuyoruz. Ancak şöyle de bir şey var. Kaoslar her zaman politikayı düşürür. Bu kaos CHP’yi, MHP’yi de düşürdü. 1 Kasım seçimine katılımın ne kadar düşük olduğu gördük. Cumhurbaşkanı il il gezerek miting düzenledi. Biz o zaman siyasi partilerle mücadele etmedik. Biz o zaman ülkenin karanlığı ve gericiliği ile mücadele ettik. Bu başarı aynı zamanda ülkenin başarısıydı. Bizi baraj altında bırakmak istediler. Bunun için araçlarımız ve şoförlerimiz yakıldı, Ankara’daki ve diğer yerlerdeki bombalı saldırılar, ilçe binalarımıza saldırılar, kurşunlamalar oldu. Bu ister istemez halkta bir tedirginlik yarattı. Halk biraz bedel ödemek zorunda kaldı. HDP’ye oy vermeme yerine sandığa gidilmedi. HDP’nin başarısı karşısında gözü dönmüş bu iktidarın ve o şahsın neler yapabileceğini bizim dahi aklımız kestirmiyordu. Çünkü diri diri bir insanı bir araçta yakma eşiğine varabilecek bir zihniyet vardı. Ama biz geri adım atmadık. Halk korkutuldu, sindirildi. Ama yavaş yavaş o halk korkularını kırıyor. Çünkü halk o güveni HDP’den bekliyordu ve HDP de o güveni verdi. 7 Haziran’dan sonra başarısız olduğumuzu sanmıyorum. O süreçte esnaf bile dükkan açamadı.

Damla Bağcı: 7 Haziran’da büyük bir çaba gösterdik. Büyük bir başarı kazandık. Bu başarı iktidara büyük bir korku yarattı. İktidarda kaos ortamı yarattı. 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım’ı bir başarısızlık olarak görmüyoruz.

 

TAVRIMIZI KOYACAĞIZ

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılıp cezaevine girmesi durumunda parti olarak ne yapacaksınız?

- Mustafa Altunbaş: Hiçbir vekilimiz veya üyemizin cezaevinde esir tutulmasına müsaade etmeyeceğiz. Gerek yasal yollarla gerekse de kitlesel yollarla buna karşı tepkimizi göstereceğiz. Bugün eşbaşkanlarımızı tutuklamak o eşbaşkanlar şahsında o partiye oy veren gönül veren ne kadar insan varsa onların iradesini esir tutmak demektir. Zannetmiyorum ki iktidarın da böyle bir aptallığı yapacağına. İktidarın yenemeyeceği tek güç HDP olduğunu bildiği için bize gözdağı vermek istiyorlar. Bugün eşbaşkanlarımız net bir biçimde ifade vermeyeceğiz diyor. Eşbaşkanlarımızın tutuklanması durumunda demokratik olarak en net olarak tavrımızı ortaya koyacağız.

 

SOSYAL ALANLARIN EKSİKLİĞİ

Gebze’de ve Darıca’da ikamet eden birer vatandaş olarak bu yerlerin en temel sorunu nedir?

- Mustafa Altunbaş: Gebze’in en temel sorunu sosyal alanların eksikliği. Halkın bilinçlenebilmesi için sosyal yaşam alanları olmalı. İnsanları fabrikalara, işyerlerine ve bir yerlere mahkum etmişler. İnsanların düşünmeye vakti yok. Eskhisar gibi bir sahili var, belediye binası gibi akşam beşte kapanıyor. İnsanların en büyük aktivitesi Gebze’de meydandaki parka gelmek. İnsanların bu nedenle psikolojisi bozuk. Sürekli çalışmak zorunda kaldıkları için insanlar, çocukları ve aileleriyle vakit geçiremiyor. Bunun dışında rantsal dönüşüm saçmalığı. Diğer bir konu belediyenin her yerde hükmetme durumu. Bu kenti kendine esir etmiş gibi bir zihniyet. Gebze’de gülümseyen insan bile yok.

Damla Bağcı: Sanayi bölgesi olduğu için insanlar hep çalışma alanlarına kapatılmış durumda. Sürekli insanlar çalışma halinde. Bu nedenle kendinize ve ailenize vakit ayıramıyorsunuz. Buda insanın sorgulamadan uzaklaşmasına neden oluyor. Buradaki insanlar robotlaşmış gibi.

 

Bir şehit cenazesi veya daha farklı bir durum olduğunda partinizin binaları basılıyor. Parti binalarınıza Türk bayrağı asılmak isteniliyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Mustafa Altunbaş: Bu tepkiyi halktan ayrı tutuyorum. Bugün annemiz, dedemiz ölüyor, kardeşimiz ölüyor ama gidip kimseyi dövmüyoruz veya kimseye sataşmıyoruz. İktidar bu argüman üzerinden siyaset yürüten kitlelere müsaade ettiği için böyle bir tepki oluyor. Bizim asker ölümlerine sevinme gibi bir durumumuz yok. Ağrı’daki olayı hepimiz gördük. Bu insanların korkuları HDP’yi herkesin doğru anlamasıdır. Saldırı yapan insanlara bakınca 13, 14, 15, 17 yaşında gencecik insanlar. Bizler de genç olduk. O insanların içinde bizde olabilirdik. Ancak o yanlışı görmek için bir fırsatımız oldu. İnsanlar bir yalan haberle ateşlenme oluyor. Bu kaos dindiğinde herkes asıl sorumluların kimler olduğunu bileceklerdir.

7112 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER