24 SAAT BANA YETMİYOR!

24 saat bana yetmiyor!

Bir şeyler üretmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven Havva İşeri Yazıcıoğlu, 24 saatin kendisine yetmediğini söyledi, ev hanımlarına kurslara giderek kendilerini geliştirmelerini önerdi

Eylem Selvi ARI&Tülay DURAN

Bugün sizlere çok relax ve keyifli bir sohbet hazırladım. Bu kez kendi iş yerini açmış bir kadınla değil, evinde üreten bir kadınla bir araya geldim.
Gölcük’te oturan Havva İşeri Yazıcıoğlu ile tanışmamız ilginç oldu.
Bilgi işlem servisinden Çağla arkadaşım, bir gün aile dostu olan Havva hanımın evinde yaptığı çalışmalardan bahsedince onunla bir söyleşi yapmanın hiç fena olmayacağını düşündüm.
Çünkü ev kadınlarının sayısı çalışan kadınlardan çok daha fazla. Ve hem ev hanımlığı yapıp hem de evine katkı sunabilen kadınların var olduğunu gösterip, ev hanımlarının işinin sadece yemek yapmak, ev temizlemek ya da çocuk bakmak olmadığını göstermek istedim.
Zaman zaman evinde üretim yapan, aile bütçesine katkı sunan kadınları sizlerle buluşturuyorum. Bunlardan birisi de Havva hanım oldu.
Çağla ile iş çıkışı Gölcük’e gittik. Sohbetimizde bizlere Havva hanımın yakın arkadaşları; Çağla’nın annesi Sevda Ağ, Hidayet Çamuroğlu ile Aysel Yalta da eşlik etti. Çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Bu kadınlar gerçekten bir harika.
Bir kere hepsi üretiyor.
Kimisi evinde iğne oyası yapıyor, kimisi kumaş üzerine motifler dikiyor.
Birbirlerini teşvik ediyorlar.
Dostlukları da baki, şimdi böylesi dostluklar kurmak çok zor.
Ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler.
Havva hanım oldukça sıcak, güleryüzlü ve samimi bir kadın.
1971 yılında Gölcük’te dünyaya gelmiş, evli ve 2 tane pırlanta gibi evladı var.
İlkokulu ve ortaokulu Piyalepaşa İlkokulu’nda bitirmiş.
Liseye yazılmış ancak geçirdiği rahatsızlık nedeniyle gidememiş. Babası bir yıl dinlenmesini sonra devam edebileceğini söylemiş ama...
Ama diyorum çünkü o dönemlerde kız çocuklarının üniversiteye gönderme adeti yoktu. Gelin bu kısmını Havva hanımdan dinleyelim; “Liseye yazıldım, ama hastalandım bırakmak zorunda kaldım. Ondan sonra babam ‘Bir sene dinlen, gidersin’ dedi, sonrasında ben de gitmek istemedim. Babam da zaten ‘Üniversiteye yollamam hayal etme’ deyince ben de hayal etmedim. Orada güzel sanatlar akademisi hayalim bitti.

 

 

EĞLENMEYİ SEVEN BİR KADIN

Eğlenmeyi seven bir kadın olduğunu söylüyor Havva hanım, Bir de hayatının oldukça güzel geçtiğini...

Eşiyle tanışma hikayesi de oldukça romantik.
Bir kına gecesinde eşi Havva hanımı görüyor ve beğeniyor. Hikayeyi Havva hanım anlatsın; “Fuat beni kına gecesinde gördü arkadaşlık teklif etti, kabul etmedim. Bir arkadaşımın arkadaşıydı. Bizde Türk kanunları vardır, saygısızlık olmasın diye kabul etmedim. Ama eşim peşime düştü, bir yıl sonra kandırıldım. Benim de gönlüm varmış demek ki...(gülüyor) Kandıran kişiye her zaman dua ederim. Eşim hayatımız boyunca her zaman beni desteklemiştir. Şimdi resim kursuna gitmek istiyorum ‘Evi ihmal etmediğin sürece git’ diyor. Yine şu an boncuk kursuna gidiyorum mesela. Bu yıl bir başka kursu kaldıramıyorum.”

 

 

YETENEK GENLERİMİZDE VAR

Bu el yatkınlığının nereden geldiğini sordum Havva hanıma, “Ailede var. Babam ve abim çok becerikli. Babam 85 yaşına geldi Allah göstermesin tabutunu da neredeyse kendi yapacak. Her işi kendileri yapar. Annem de çok beceriklidir. Bu yaşta battaniye örüyor. Genlerimizden geliyor. Benim içimde vardı bir şeyler boyamak. Çocukken iştah şurupları yapardım, bana gülerlerdi. Çamurdan evler yapıyordum. Kendimi eğlendiriyordum.
Şimdiki çocuklara çok acıyorum. Bilgisayarlarda hayatlarını geçiriyorlar. Biz çamurla oynadık hep, annem eve alacak diye ödümüz patlardı.
Şimdi resim yapıyorum. Tel sarma yapıyorum. Bir de internetten gördüm ve ağaçlara, dallara, köklere merak saldım. Doğaçlama bir şeyler yapıyorum. Aksesuar mesela; Fotoğraflık, abajur vs. yapıyorum.”
Yaptıklarını isteyenlere sattığını da söyleyen Havva hanım, sohbetimiz esnasında ayağa kalkıyor ve yaptıklarını getirip gösteriyor bize.
İnanın hayran kaldım.
Biz sokakta ağaç dalı görsek dönüp bakmayız, Havva hanım onları toplayıp zımparalayıp, vernikleyip abajur haline getiriyor.
Gerçekten yetenek var Havva hanımda.
Aslında yaptığı ürünleri pazarlayacak bir yer açmak istiyor ama bu zamanda dükkan açan da kapatıyor diye cesaret edemiyor.
Havva hanım yaptığı resim, tel sarma, batik işlerine ya da takı işlerine öyle para kazanırım gözüyle de bakmıyor. hobi olarak yapıyor.

 

 

Çocukları da Havva hanımdan özenip bir şeyler yapıyormuş. Havva hanım, “Çocuklarım beni görünce bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Kızım Serra’nın yeteneği var ama çabuk sıkılıyor. Bir de herkesin elinden yaptığı iş farklı olur. Çocuklar el yeteneklerini annelerinden alırmış. Eşimin bir yeteneği yok ama çok iyi bir babadır. Herkes her şeyi yapmasın o da iyi bir baba ve iyi bir koca olarak dursun” diyor.
Resim, batik, takı, Maraş işinin yanında; kırkyama, mefruşat ve perspektif çalışması da yapıyor. Havva hanım kendisine çok güveniyor.
Bu arada sormadan edemiyorum, “Güzel sanatlar hayalim var dediniz. İçinizde ukde oldu mu?” Havva hanım bu sorumu içtenlikle cevaplıyor, “Olmaz mı, 3-4 sene oluyor İstanbul Beşiktaş’tan geçiyoruz. Orada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin önünden geçtik, içim bir cız etti. Keşke oradan mezun olsaydım” dedim.

 

 

 

“Ben enerjik insanım. Oturdum mu kafam takılıyor. Bu işlerle uğraşmak terapi oluyor bana. Ben biraz oturayım, kuruyorum kendimi. Ama bunlara dalınca hiçbir şey düşünmüyor insan” diyen Havva hanım, kadınların bu tür işlerle uğraşarak hayatlarını değiştirebileceğini düşünüyor. Bir de

“Azimle başarılmayacak bir şey yok. Ben başaracağım diyeceksiniz ve başaracaksınız” diyen Havva hanım, “Ben eskiden hep yer ovardım. Halıları kaldırırdım 6 gün temizlik yapardım, 25 gün geçer tekrar yerleri silerdim. Cam çok mu kirli, hemen silerdim. Şimdi ise tülü çekiyorum mis gibi. Bu kurslar çok güzel. Habire cam silinir mi? Kendimize eziyet ediyoruz farkında değiliz. Şimdi de pis değiliz. Temizlik yapıyoruz ama her ay halı kalkmaz ki... Ev hanımları sürekli depresyondalar. Depresyona gireyim diyorum ama vaktim yok. 24 saat bana yetmiyor.
Gece bile telefondan model, örnek bakıyorum. Ben böyle mutluyum. Ben doktor olmak istemezdim. Kimseyi kesemem, iğne batıramam. El işine yatkınım. Bu işlerle uğraşırken haz alıyorum.
İnsan sevdiği işi yapmalı. El işi ya da nakışlardansa resim, ağaçtan objeler yapmak daha zevkli” diyerek ev hanımlarına nasihatler de veriyor.
Hani dedik ya yetenek var bu kadında diye, bir de gördüğü her şeyi nasıl değerlendireceğini düşünüyor.
Mesela evindeki hiçbir malzemeyi atmıyor. Kullanmadığı tülbentleri kesip fular yapıyor ya da tülbentin kumaşından takı...
Eve ilk girdiğimde kot pantolonları kesip kilim yapmasından belliydi ne kadar yetenekli ve üretken olduğu.

 

 

“Millet  yazın yüzüyor. Ben ise yüzerken taş toplayıp, eve getirip o taşlardan takı ya da başka bir şey yapıyorum” diyor.

“Yaptıklarımı satarak evime katkım oluyor. Ayrıca kendime katkım çok. Cüzdanımda para oluyor. Hep de koca parası yemeyeyim değil mi? 
Kadınlara da tavsiyem var; yeter ki üretmek istesinler, yapmayacakları iş yok. Bana zaman yetmiyor. Keşke bir gün 24 saat değil 48 saat olsa.
Kurslara gitsin kadınlar. Ufukları gelişiyor, başka insanlar tanıyorlar.
Her gün aynı şeyi yapınca depresyona girerler. Yemek yap, iş yap derken hasta olurlar. Bu işleri yaparak evlerine de katkı sunarlar.
Evimde mutluyum. Bunlarla da çok mutluyum. Enerjim çok.
Mutfakta da hamaratım. Hamur işleri yaparım, mantı siparişleri alırım.
Aslında 45 yaşındayım, omuzlarım ağrıyor. Bu kadar iş bana fazla ama duramıyorum.
Kimse evde oturmasın. Ben daha bir huzur buldum bu işleri yaparak. İnsanlarla sohbet ediyorsunuz, üretiyorsunuz, beğenilince de hoşunuza gidiyor. Kadınlar üretince daha güzel oluyor” diyerek noktalıyor sohbetimizi Havva hanım...
Kendisine teşekkür ediyoruz...

4408 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER