ŞİİR GİBİ VAPUR YOLCULUKLARI

Şiir gibi vapur yolculukları

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Sitopatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nadir Paksoy, Tuna Deltası’na yaptığı yolculuğun ikinci bölümünde vapur yolcuklarını anlattı

Tuna Deltası’ndaki vapur yolcululukları Tulça (Tulcea) kentinden başlar.

 


Tuna'nın kılcal damarlarında gezdim.

 

Bu kentte Tuna üç ana kola ayrılarak Karadeniz’e kavuşur. Her bir kol üzerinde halkın ulaşım ve yük taşımak için kullandığı “nehir vapurları” işler. Her bir kol üzerindeki yolculuk beş- altı saat tutar.

 


Tuna Deltası’nda işleyen nehir gemilerinden biri.

 

Vapur son durakta bir gece yatar, ertesi sabah Tulça’ya döner. Tulça Osmanlı izlerinin olduğu bir kent. Kentte Osmanlı’dan kalan en önemli yapı Aziziye Camii. Sultan Abdülaziz saltanat döneminden (1861-1876) kalmadır.

 


Tulça Aziziye Camii.

 

CAMİ İBADETE AÇIK

Tulça’da bugün birkaç bin kişilik Müslüman cemaat kalmıştır. Cami ibadete açıktır. Günde beş vakit hoparlörsüz ezan okunur (Doğal insan sesiyle okunan ezanın daha ulvi bir etki yapıyor). İmamı beş yıllığına bizim Diyanet’ten görevli gelmiş.

 

 

O da Mecidiye ve Babadağ Camii imamları gibi cumaları dışında namaza gelen cemaat sayısının az olduğunu söyledi. Tulça Tuna nehrinin tam kıyısında. Ancak içinden Tuna geçen Budapeşte, Viyana gibi diğer Avrupa kentlerinin estetiğinden uzak.

 


Delta'nın başlangıcı Tulça kıyısı zevksiz beton binalarla çevrili

 

ÇİRKİN BİNA YAPMA...

Kıyıyı, kaba ve çirkin beton yığınları kaplamış. Balkanlar’da (buna Türkiye de dahil) yaşayan insanların hücrelerinde “çirkin bina yapma” geni mi var, sorusu akla geliyor! Delta’daki üç kolda da (karayolları deyimiyle “arter”de)  vapur yolculuğu yaptım. Son duraklarda birkaç gün kaldım.

 


Balıkçı, teknesiyle Delta'da evine dönüyor.

 

Akşam varıp sabah aynı vapurla dönmedim. Böyle olunca üç arterdeki yolculuk bir hafta sürdü. Ama değdi.. Vapurlar, üst katı tenteneli geniş açık güverteden, giriş katı kapalı salon ve altı yük deposundan oluşan basit nehir gemileri. Ağır ağır ilerliyor. Her tarafı yemyeşil Tuna kıyısının.

 


Delta'da tipik köy evi.

 

TÜRK GEMİLERİNE EL SALLADIM

Bazen koster tarzı yük gemileri geçiyor. Birkaç tanesi Türk bandıralı...Sonu Reis ile biten isimleri var.  El salladım. İzmit Körfezi’nde her gün görüp dikkatimiz çekmeyen gemi ve Türk bayrağıyla Tuna’da karşılaşınca “el sallama” dürtüsü geldi.

 


Tuna'dan İstanbul'a giden Türk yük gemisi

 

Ülke, vatan, bayrak aidiyet duygusu bu olsa gerek! Delta vapur gezime, Tuna’nın güney kolundan başladım.  Vapur çeşitli iskelelere uğradı. Yolcu aldı, yolcu bıraktı; yük boşalttı, yük aldı. Üst güverteden film gibi izliyorum. Çoğunluğu köylü yolcular sessiz kendi aleminde. Köşedeki bir gruba gözüm daldı.

 


İskelede vapurdan inen yolcular

 

BİRA VE BÖREK KEYFİ

Simitçi fırınında “su bürek” adıyla satılan börekten koca bir kutu aldı, yanına da 2.5 litrelik plastik şişelerde satılan biralardan aldılar. Ziyafet hazırlığı üç-beş  paket sigarayla tamamlandı. Son iskeleye vardığımızda sofrada hiçbir kalmamıştı. Orta yaşlı aile grubu gürültüsüz neşeli vapurdan indi, inerken iskelede hafifçe yalpalıyorlardı; hepsi bu! Tulça’dan bindiğim vapur altı saat sonra son durak Stefani köyüne vardı. Köy tipik bir Balkan köyü. 30-40 yıl öncesinin bizim Trakya köylerinin aynısı. Çavuşesku döneminden kalan birkaç beton toplu konut dışında saz damlı, çamur sıvalı tek katlı tipik yöresel köy evlerinden oluşuyor.

 


Köylerde son resim Çavuşesku dömeninden kalma toplu konut

 

HER YERDE BİRA SATILIYOR

Bir tane ‘market’ denilen bakkal irisi ve söğüt altı köy kır kahvesi var. Neyse ki birkaç tane eli yüzü düzgün pansiyon var da gece sokakta kalmaktan kurtuldum. Ağustos ortası, benden başka yabancı yok. Yerli turist var o da hafta sonları. 3 km ötesi Karadeniz. Tertemiz sonsuz görünümlü kumsallar. Biraz güneşlenen insan var. Onları geçince sahilde in cin “balık tutuyor”.

 


Tuna'da gün batımı.

 

Köyün tek eğlencesi söğüt altındaki kır kahvesinde oturmak, bira içmek, geniş ekranda maç izlemek. Bira Romanya’da çok yaygın. Her büfede her saatte satılıyor ve yol kenarı büfelerde, tren istasyonu-otogar bekleme salonlarında, bakkal önlerinde, parklarda  alanla serestçe içiliyor. Bu konuda idmanlı olduklarından ‘iyi içiciler.’ En fazla sızıp uyuyorlar. Kuşkusuz mümkün de ben taşkınlık yapıp kavga çıkarana tanık olmadım.

 


Tuna Karadeniz'e kavuşmak üzere

 

TİKA, MEZARLARA EL ATSIN

Yolculuğumun ikinci kolu Sulina kasabasında bitti. Bizim kaynaklarda Sünne diye geçer. Kent, Osmanlı Tuna donanması üssüymüş.Kent o dönemler kozmopolit bir yapıya sahip olmalı ki kasaba dışındaki kent mezarlığı Hristiyan, Müslüman-Türk ve Musevi diye ayrılmış. Türk mezarlığında mezar taşlarının başları kırmızı renkte ve fes şeklindeydi.

 


Tuna denize kavuştuğu ağızda Karadeniz

 

Musevi mezarlığı en bakımlısıydı ve giriş kapısı kilitliydi. Tarih ve insanlık… Anayurdundan uzakta (hoş o yıllarca da vatan toprağı idi) Tuna ağzında edebi uykusunda. TİKA’nın o mezar taşlarına el atmasını dilerim. En azından üzerinde okunabilir belirginlikte eski yazı olan taşların sahiplerini ve görevlerini belirten bir plaket konulması iyi olur. Yerel gazetede çıkan bu yazının sesi ilgilisine ulaşır umarım. Mezar taşında fes olduğuna göre, merhumun devlet görevlisi “katip vs.” olması muhtemel.

 


Sulina Türk Mezarlığı.

 

OSMANLI’DAN KALAN DENİZ FENERİ

Sulina’da kasabanın içinde Osmanlı’dan kalan deniz feneri var. Tuna’nın Karadeniz’e açıldığı ağızdan 3-4 km içerde. Osmanlı döneminde (1870) fener ağızda imiş. Tuna’nın alüvyonları ile fener şimdi karada kalmış. 150 yılda 3-4 km  toprak dolmuş! Delta yolculuğumun en ilginci üçüncü ve en kuzey koldaki yolcuktu.

 


Tuna ağzındaki Sulina kasabasında Osmanlı'dan kalan deniz feneri.

 

Bu kolun diğer yakası Ukrayna idi. Nehrin daraldığı alanlarda Ukrayna yerleşim yerleri net görülüyordu. Yol boyundaki en büyük Ukrayna kenti ‘İzmail (İsmailiye)’ idi. Kent 1812 Bükreş anlaşmasıyla Osmanlı’dan çıktı. Vapur İzmail’e yakın seyrederken Tuna kenarında minaresiz cami dikkatimi çekti (NP: 1812  Bükreş anlaşmasının imzalandığı kervansaray Han Manuc adıyla Bükreş’te otel olarak ayakta duruyor. Bahçesi kafe/lokanta olarak hizmet veriyor).

 


Ukrayna İzmail kentinde bizden kalan minaresiz cami.

 

KÖY PANSİYONLARINDA KONAKLADIM

Bu kol üzerinde kayda değer bir yer de Romanya nehrin Romanya yakasındaki ‘Chila Veche’ kasabası.Türkçesi ‘Eski Kale’ anlamına geliyor. ‘Kale’ Romencede Chilia (okunuşu ‘Kilia’) demekmiş. Romenlerin ünlü kralı  Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda= Kont Drakula) ile Fatih’in orduları arasındaki savaşlardan biri bu alanda olmuş.

 


Tuna Deltası’nda konakladığım son köyde akşam üzeri.

 

Karşısı Ukrayna. Oradaki yerleşim yerinin adı “Kilia” (Kale) ya da Nova Kilia (Yeni Kale). Moldavya Kralı Stefan tarafından Fatih’in akınlarına karşı yaptırılmış. Tuna Deltası, Romanya’nın bizde az bilinen, az gidilen ama bizden izlerin hala yaşadığı bir coğrafya. Tuna’nın Karadeniz’e açılan kollarında köy pansiyonlarında konaklayıp, yerel yolcu vapurlarıyla şiir gibi bir sırt çantalı yolculuktu. Dönüşü Bulgaristan’ı kuzeyden güneye kat ederek Ruşcuk, Tırnova, Plevne, Sofya, Filibe ve Kırcali, Kapıkule-Edirne yoluyla karadan yaptım. Eski Filibe’nin korunmuş ve restore edilmiş halini sevdim. (SON)

 


Tuna. Yeşil mavi sessizlik, sükunet

4349 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER